Без нови редове с Юрий Ангелов
В случайно попаднал ми видеозапис на телевизионния театър „Евангелие по Матея“ на Стефан Продев, открих съществуването на непознат за мен, талантлив актьор. Реших, че ще е загуба, ако не срещна живите очи на Юрий Ангелов. Впоследствие открих, че той има и по-фрапантни роли в българското кино във филмите “Сладко и горчиво“, „Обличането на Венера“, „Завръщане от Рим“.
Направих опит да се свържа с него и се оказа, че играе в „Бурята“ на режисьора Александър Морфов в Народния театър и там е единственото място, където мога да попадна в полезрението на живеещия иначе около Бургас господин. Но след като представлението падна от месечния афиш на театъра, оставих на пропуска на „Иван Вазов“ своите координати със смелата надежда, че Юрий Ангелов сам ще ме намери. И не сбърках.
Вече сме на последния етаж на храма на Мелпомена и насъбралата се емоция просто ме заля.
„Два пъти съм напускал това място, и то доброволно, за собствено удоволствие. Просто тъпчех на едно място и не можех да продължавам така. Сигурно търсех свободата. Но на съжалявам. Първият път станах хамалин на летището, печелех много пари, но започна да ми липсва театъра и се върнах. Беше 3-4 години след падането на комунизма. Помолих директора да ме назначи като сценичен работник или гардеробиер, защото, връщайки се, беше малко срамна ситуацията. Казах, че искам да обличам артистите, да се докосвам до телата им, защото са велики, и директорът реши, че се подигравам. Разбира се, че се шегувах, но ми липсваше театърът. Когато напуснах втория път, ми липсваше морето и макар че Морфов ме беше разпределил и във втората си пиеса „На дъното“, а аз бях надул платната и нямаше как да хвърля котва, бях политнал. Установих се в Бургас, след това напуснах и него, защото имахме разправия с един режисьор-руснак. Не можа да ме изтърпи. Казах му, че се чувствам по-добре сред доматите в градината си във Фазаново, отколкото на тяхната репетиционна маса. И отидох на село. Имаше периоди, в които пак отивах в Бургас. И така… напред-назад. Но съм бил добре“.
Юрий отпи от кафето си, но дали от напитката или от дългото мълчание, ставаше все по-приказлив. Репликирах с въпроса:
мисли ли, че е лесен за изтърпяване?
„Никак не съм лесен, даже ми казват. че съм луд. Ти представяш ли си лудият какъв маниак може да бъде? Аз ти казвам, че съм Моцарт – ха иди да ме разубедиш! Невъзможно е! Щях веднъж да играя Моцарт в прочутата пиеса „Амадеус“, само че Коко Азарян се уплаши и не я постави в Народния театър. Аз изгоних жена си (чехкинята) и двете си деца с думите: когато репетирам, мога да умра на сцената на Реквиема. Ще тичам до Черни връх, ще се връщам и не мога да мисля нито за жени, нито за деца – тръгвайте! Платих билета на съпругата си, натоварих я на самолета и тя ме послуша, защото когато й прочетох пиесата, тя разбра, че мога страшно да го изиграя. И си отиде. А пиесата не се състоя. Така че с Моцарт е много трудно. Той е говорил много мръсни думи и аз напоследък говоря мръсотии като него.“
Актьорът ставаше все по- ироничен и все по-актьор, но дали е намерил свободата?!
„Постоянно ти се струва, че е някъде наблизо и всеки момент ще я докоснеш. И напоследък тя ме намери. Когато я търсиш, е по-трудно, самото усилие вече пречи. Обаче, като се отпуснеш, тя сама идва и се отнася много майчински към теб. Свободата не е нещо, което трябва да се гони, защото има толкова здрави криле за хвъркане, че ти тичаш, тичаш, а тя прави две докосвания до теб и бяга много напред или сменя посоката. Но лети, а ти тичаш. Ще ти кажа едно стихотворение на Емили Дикинсън:
Как се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трябва само трева и една пчела.
Ако пчелата не пристига –
мечтата стига.
Това е!“
Свободата му граничи ли със самотата?
„Да, много свързана е, даже свободата ми е самота. Не можеш да постигнеш свободата, без да си сам, обаче трябва кураж. Трябва малко мъжество да останеш насаме, да не се потапяш с другите, да не играеш общия танц под абсурдна хореография, да не скачаш, да не врякаш, да се оттеглиш, да отидеш някъде на тихо и в това отношение природата помага много. Казвам го, понеже правих всякакви диети, бях ученик на Лидия Ковачева и се излекувах от много болести. Не ми вървеше – бях добре и въпреки това имаше неща, които не можах да надскоча. Като отидох в Странджа с коне, магарета, патки, кози, като тръгнах по ливадите, зарязах диетите. Там станах здрав. Ако се върна на въпроса за свободата – тя е в женски род (ха-ха)! Така съм устроен – да страня от хората. Затова и напуснах сам Народния театър, когато уволняваха други, а за това се иска кураж. Трябва да направиш една стъпка в неизвестното, пък след това тя дойде сама и като възнаграждение за страха. Аз не мога да стоя край никого, имам си свой път. Човекът трябва да е като мен, не казвам силен, но с кураж. Тогава можем да тичаме по плажа заедно, но без да разчита да се обляга на мен, а да има собствена сила да тича. Иначе си карам сам. Това ми е подходът спрямо
жените, защото за мен те са хората.
За тях говоря, от тях се интересувам, напоследък даже много. Преди доминираше сексуалният ми нагон към тях, замъгляваше ми съзнанието, защото е много силен химизмът на тялото ми, не мога да мисля. Жената е по-друго устроена. Все повече мисля на тази тема. Мъжът е по-глупав, по-елементарен и по-нечувствителен, а жената е по-дълбоко същество. Наблюдавам, че майчинството при животните е като при хората, но в природата няма насилие над женската.“
Хора или животни?
„Интересуват ме животните и жените. Но животните малко повече. Учили са ни, че разумът е всичко, обаче според мен най-важен е инстинктът. Ние имаме затрити инстинкти, а те са много добрички и великодушни, дори децата си дават, за да ги ядем ние. А говорим за човеколюбие! Човекът нравствено не е мръднал, той е дивак.“
Чувала съм, че артистът взима по нещо от всеки образ, който изиграе. Но какво си е взел Юрий Ангелов от Юда в „Евангелие по Матея“?
„В Юда има човещина. Защо никой не разбира, че той е нормален човек със своите преживявания? Той е ревнив мъж. Нима на всеки мъж не му се е случвало? Беше ми близък, защото го гледах не от лошата му страна. Имаше угризения заради ревността си, т. е. почти е достигнал съвършенство. Щеше да ми липсва, ако не бях изиграл тази роля. Сашо Морфов ми даде главна роля на магьосника Проспър. Още го играя, макар да нямаше представления, но аз съм такъв. Даде ми толкова много, че радостта ми почти може да стигне до сълзи…“
за списание „Ревю“
снимки: личен архив
Никола Ямалиев
Поредното хубаво интервю! Оня ден го гледах по БиТиВи и там също ми направи силно впечатление.