Катерина Хапсали: „Неудовлетворението ми е грижливо поддържано състояние“
Катерина Хапсали. Роман – „Гръцко кафе“. Тазгодишното “Цвете на Хеликон” стана нейно. За какво иде реч всъщност? За едно момиче, с което сме на почти една възраст… Което написа първия си роман след некратка журналистическа кариера и той стана дотолкова продаваем, че учуди всички невярващи. Същото това момиче гледа детето си и не иска да гравитира, а да съществува с цялата си мощ на жена…
Доскоро беше активна във Фейсбук, после се дръпна някак. Но от някогашните ти постове се сещам за един – как се събуждаш с близо 40-градусова температура и 3 часа по-късно вече си на крак. Как човек успява да се вдигне?
Всъщност по-трудно, отколкото изглежда на пръв поглед. Едно на ръка е, когато се окажеш много болен. Но когато го комбинираш и с натрупано изтощение, става още по-тегаво. Моят син за трети път в рамките на два месеца се разболя ужасно. Няма как това да не ме афектира. Но е факт, че без да взема дори аспирин, в един момент станах и тръгнах. Животът ме дърпаше: той има това свойство.
Защо вече не пишеш толкова често в социалните мрежи?
Защото се оказа, че твърде много хора, по ред очевидни подбуди, недоброжелателно следят онова, което пиша във Фейсбук. Е, защо да си създавам излишни негативни емоции? Няма смисъл в това. Ако утре ти напишеш роман и той срещне своите читатели, аз ще съм първия човек, който ще ти стисне ръката. Но явно в България не всички мислят така.
И, апропо,
това е последното интервю, което давам за неопределен период от време:
и то защото имахме уговорка отдавна, а човек не бива да си скършва думата. Както и защото ти подходи по правилния, ненатрапчив и изумително търпелив начин. Както казваме в македонско: „со кротце, со благо и …со малко кютек“.
Журналистиката и писателството… Къде се припокриват?
За мен двете са неделими. Нека погледнем недостижимия Хемингуей: в този аспект той е пътя и истината. Перфектният журналист и писател. Четейки „Старецът и морето“, усещането е за репортаж в художествена форма. Но има ли значение какви етикети си поставяме? Дали сме писатели или журналисти, дали просто се наричаме майки? Защото в съкровената си същност майчинството е слово. Ние сме хора на думите – такива са били и прабабите и прадядовците ни, сядайки вечер край огнището.
А в днешно време важни ли са думите за някого? Някой замисля ли се какво говори?
Гледала ли си филма „Обществото на мъртвите поети“? Там има една интересна реплика: „Независимо какво ви казват, идеите имат способността да променят света“. Те притежават мощ, която е понякога извисяваща, друг път – смазваща.
Тогава случвало ли ти се е да се въздържаш да кажеш нещо?
Адски често и става все по-често. Откакто романът ми получи своя комерсиален успех, се започнаха и атаките. Ясно защо.
Миналата година взех наградата „Перо на 2015“
в категория „проза“ и тогава по разни форуми ме бяха определили като „онази нагласена мома“, защото се появих с рокля и масивни обеци. Хубаво, но аз не мисля, че човек трябва да отиде на церемония по анцуг. Та нали баба ми Ирина ще се обърне в гроба, ако вляза невчесана и неглиже…
Получи наградата „Цветето на Хеликон“ само преди дни. Какво носи тя: признание, хъс, нови идеи…?
Носи смазваща отговорност пред читателите. И вечният въпрос – какво ще е отношението към втория ми роман един ден? Защото аз не искам да се повтарям… „Гръцко кафе” няма да има copy-paste. Не обичам автори, които плагиатстват от самите себе си. Това е признак на безсилие.
А кога си работещата жена и кога – майката?
Винаги съм и двете. Няма как иначе.
Имаш татуировка с името на сина си…
Най-важни са невидимите татуировки. Ахилеас завинаги е татуиран в моята душа – той е моят смисъл, мъжът на живота ми. Иначе татуировката е на гръцки и беше изключително съзнателно и премислено решение.
Имам и още една във формата на цвете, която направих по далеч по-фриволни причини преди 15-16 години. Пишех статия за татуирането и исках да пресъздам цялостното усещане. А лийдът нещо все не се получаваше, „дърпаше” ми се… И
влязох в първото тату-студио, което ми се изпречи на пътя.
Опулих се при вида на иглите, но който го е страх от мечки, не ходи в гората, нали? А после написах: „Татуирането боли най-много миг преди иглата да докосне кожата ти“… С много неща в живота е така. Свикнали сме да се страхуваме предварително.
Кога можеш да си позволиш да си тъжна?
Постоянно съм някак меланхолична, защото това ме „храни“ като пишещ човек. Не си позволявам да бъда безмерно щастлива, това би ме убило, колкото и парадоксално да звучи. Всички хора на думите се храним от страданието, дори да не си го признаваме. Защото големите житейски въпросителни се открояват именно в моментите, в които се питаме кои сме, защо сме, обичаме ли, обичат ли ни, какво, аджеба, се случва…
Така че моята екзистенциална тъга не е нещо, което бих тръгнала да преодолявам. А и в крайна сметка според мен напълно щастлив може да е само селският идиот.
Или градският.
Да, идиотът въобще. Животът има твърде много предизвикателства, несправедливости, безумия… и няма как да бъдеш абсолютно доволен в един неперфектен свят.
Моменти на скука?
Снощи си говорихме с една приятелка за това колко добре би ни се отразила скуката. В смисъла на рутина. Е, не ми се е случило още, все нещо ме завърта. Шило в торба не стои…
Можеш ли да се съсредоточиш да четеш?
Чета много. Не само като редактор. А и извън работата. Просто това ми е нужно. Не мога да пиша каквото и да е, дори кратка дописка, без да чета ежедневно. Това е всъщност „горивото“ на този процес…
Откъде идва твоето „гориво“?
Никос Казандзакис, Жан Д’Ормесон, Хемингуей… И Сократ, макар и да не е оставил нищо написано, а го познаваме чрез работите на Платон. Но въпреки това Сократ е уникален, и то не просто с кончината си и с идеите си, а защото е излизал на агората да разговаря с хората. Така се раждат сократическите диалози. И ако днес успеем да скъсим дистанцията по този начин и просто да общуваме помежду си, да комуникираме с хората независимо от тяхното образование или препитание, ние ще станем далеч по-добри писатели, поети, журналисти и философи.
В крайна сметка най-изстраданата и „сгъстена” мъдрост е народната.
Едно от големите вдъхновения за романа ми „Гръцко кафе“ бяха родопските баби.
Стоях и ги гледах с ей-такива очи…
водеща снимка: БГНЕС
ПОСЛЕДВАЙ НИ