Елен Колева преобърна себе си
Фина, но не и лъкатушеща, сладка, но не и наивна, талантлива, но без преекспонация на таланта й, Елен Колева премина в ново поприще. Издаде стихосбирката „Мактуб“ с приятелското рамо на писателя Калин Терзийски, който беше до нея и на сцената на промоцията на книгата. Стихията в нея, струва ми се, е поулегнала, без обаче озаптяването да е в лоша посока… Хващам се за късчета от книгата й, показващи я като под различно-ватови лампи.
„Ще остана сред самотното поле. Там, където бродят творците и ще създам своя среда“.
Това ли е идеята за собственото ти бъдеще? Да минеш в друга графа, далеч по-духовна и съвършена?
Да, това е идеята. Аз минах през външното и осъзнах, че това не е моето място. Разбрах, че не искам да бъда продукт, а създател. Дори вече пътувам към втората книга, която ще е с разкази. Искам тя да излезе през пролетта на 2016-а. В главата ми са още и реализирането на поетични спектакли с танци, както и кратки филми към стиховете.
„Разбрах, че външното ще ме погуби, някак ще ме заличи“.
На красивите не им прощават ли? Повече доказване ли е нужно?
Не на красивите, мила, а на различните, на тях не им се прощава.
„Мога да рисувам, мога да танцувам, мога да обичам“.
Рисуваш ли? Опитвала ли си? В детството как се справяше? Доказа останалите две…
Рисувам, да, но моите картини са по-скоро абстрактни и емоционални. Добра идея е да ги покажа, но досегашните ми са вече раздадени. Те бяха малко и вече съм ги подарила.
„Сега живея без сърце, ти имаш две…“
Винаги ли момичешкото сърце бива забодено някъде? Твоето къде е?
Моето сърце е голямо и добро. То умее да обича и да прощава. Гордея се с него.
„Всичко случващо се е предначертано! Мактуб.“
Ще обърна друга посока нещата: имаш няколко приятелки от години. Считаш ли, че те са ти съдба? Какви са, приличат ли си по някакъв начин?
Всеки човек, който влиза в живота ни, не е случаен. Изобщо то нищо не е просто така. В този смисъл Мактуб е всичко. Колкото до приятелките ми, те си приличат по това, че са красиви и одухотворени.
„Там долу е всичко извървяно и изстрадано, научено и преживяно“…
Оставяш ли зад гърба си всичко това наистина? Не се ли връщаш към него?
Връщам се там само когато трябва да си припомня коя съм била и защо днес съм това, което съм, без да се чувствам длъжна да се обяснявам на хората.
„Все още стояща на ръба, все още високо“.
На ръба ли продължаваш да си или вече си стабилно стъпила?
Все по-стабилно стъпвам. Това е процес, както при животните, бебета и малките деца, които се учат да ходят, но преди това падат многократно.
„Колко сме крехки всички. А най-крехки са онези, чиито мускули изпъкват най-силно“.
Кога се правиш на силна и кога няма смисъл да се преструваш на такава?
Аз не се правя на силна, а съм силна! Доказала съм го неведнъж. Такава ми е ролята в този живот – ролята на Силната. Крехка ставам само тогава, когато общувам с Бог и когато общувам с много близки хора, а те са малко…
„Капитане! Капитане! Вижте! Аз съм като вас – дете!“
Какви са ти детските спомени, свързани с изкуство?
Аз съм израснала в школа по Изкуствата и в театъра. От 4-годишна съм на сцената, та до ден-днешен, целият ми съзнателен живот. Танцувала съм, свирила съм на пиано… Първата ми театрална роля беше на 17 години в „Опасни приключение“, където изиграх кокошката Стоянка. Тя беше любимата героиня на децата. Следващата роля получих година по-късно и тя беше на Шърли в „Когато котката я няма“. Та така..
„Колко още усмивки за подаряване й оставаха? Малката госпожичка не си задаваше този въпрос!“
На кого би подарила усмивка ей-сега? А кой я заслужава най-много?
На някой, който искрено ми се усмихне, на теб, на някое бездомно куче или на някое прекрасно дете… А може би първата усмивка бих подарила на себе си, сутрин, въпреки че не винаги се случва.
снимки: личен архив
Никола Ямалиев
Много красиво! Радвам се, че Елен е осъзнала, че поезията е музиката на душата и се радвам за новото й поприще! Да, наистина на различните никой не прощава. За да приемеш различния и му се зарадваш, трябва фина душа, а това се постига и с много поезия и изкуство въобще.