Бавно с… Чочо Попйорданов (В негова памет)
Да откриеш и се уговориш с Петър Попйорданов за среща е работа, която изисква усилия и време почти колкото международна среща на най-високо ниво – или пътува, или е на снимки, или играе, или просто е изключил телефона си. Но ето го най-после пред мен – бързорек, експанзивен, естествен…
След като вече „беше“ 60-годишен мъж във филма „Хайка за вълци“, как гледаш на бъдещето, как се виждаш като възрастен човек?
Това е просто един литературен герой, който трябва да оживее на екрана. Интересно е, но то е роля, от която след снимките „излизаш“. Иначе аз се надявам съдбата да е благосклонна, за да доживея такива години. И тогава, когато погледна назад, да съм доволен от това, което съм извървял.
Коя е най-обидната критика за един актьор?
На критиките не обръщам внимание. За българския актьор винаги е най-важна оценката на зрителя. Между другото в България не е толкова трудно да постигнеш популярност, защото ние сме малка нация, имаме малък пазар и сме, така да се каже, една държава от роднини. За мен е важно на улицата да не ми кажат: „Голяма свинщина си направил.“ А това кой какво ще напише, за мен винаги е субективно. И не ме интересува.
Задължително ли е добрият комедиен актьор да има някакъв специфичен глас или походка?
Ако говориш за мен, аз не се мисля за един от най-добрите комедийни актьори. У тях винаги трябва да има нещо изчанчено, неподражаемо или смешно. Но аз съм на принципа, че идва време, когато актьорът трябва да бъде универсален – т. е. комедиен и драматичен, както може да бъде грозен и привлекателен в същото време, както може да бъде глупав и едновременно симпатяга. Дефектите човек трябва да ги преодолява. Актьорът може да ги превърне в ефект, но то е до време. Не можеш цял живот да разчиташ на него, защото бързо омръзва.
Сега говориш бавно, макар да те описват като бързоговорящ чаровник…
Аз знам, че мога да говоря бавно. Това с бързото ми говорене е факт, но аз умея да говоря бавно и го ползвам. „Бързото“ го употребявам тогава, когато на мен ми е удобно – било за шоу, било за среща, било за интервю, за роля. Но то не трябва да се превръща в моя същност.
Кога „НЛО“ ще се надсмее над политиците ни по-директно?
„НЛО“ се е надсмивало над политиците, но другояче. Усмивката на „НЛО“ е друга. Това не е ток-шоу, не е тийнейджърско шоу, а шоу с по-широк спектър на зрителите като поколения. Ние се занимаваме с ежедневните проблеми на нормалния човек, който се движи по улиците. Когато се занимаваш директно с политиците, според мен без да искаш ставаш част от тях. Това е като агресията – когато една жена харесва един мъж или обратното, единият от начините е да бъдеш агресивен към другия, да го предизвикаш: той да ти скочи и да се вкопчите в един момент един в друг.
Когато снимаш с „НЛО“, не губиш ли интерес към дадена роля поради това, че тя се променя всеки път според новия сценарий?
Аз в „НЛО“ съм се отказал от много неща, и то от най-сполучливите в предаването, например от Каракочев и то не толкова защото „закриха“ Строителни войски. Мисля, че човек трябва да знае кога да се откаже. Това е не по-малко ценно качество от таланта и от шанса, който ти предоставя съдбата. Така в съзнанието на хората остава доброто, качественото. Едно нещо претъркаш ли го, то вече не става… Всяко нещо си има своя продължителност на живот.
Трябва ли да има предизвикателство в един филм, за да се съгласиш да играеш в него?
Да, в една роля (не във филм непременно), трябва да има предизвикателство. Случвало се е, макар и рядко, нещо да не ми харесва, но пак съм се съгласявал заради приятелство.
Пазиш ли се от влиянието на хората върху теб?
Един актьор няма начин да се опази. Така съм си организирал начина на живот обаче, че аз да избирам с какви хора да се събирам. Това не значи, че подбирам само хора, с които ми е приятно и се чувствам добре и комфортно. Вярвам на очитe на хората: може да е добър човек, но гледа ли ме лошо, значи има нещо съмнително…
Смееш ли да твърдиш, че познаваш човека по очите?
Да, за мен е много важен първият поглед. В първия момент не го ли приема, много трудно ще го направя някога въобще.
Обикновено мъжете избират винаги един тип жена, дори без да осъзнават, така ли е при теб?
Аз не мога да кажа, че имам свой тип жена, напротив. Много хора живеят в мен, нали съм Близнак. Понякога харесвам жени и въобще неща, за които не съм подозирал, че мога да им обърна внимание.
Ядосват ли те интригите?
Свикнал съм с тях и гледам да не им обръщам внимание. Заобикалям ги, защото това ме разстройва, пречи на конкретната работа, на това, което имам да върша. Не се занимавам с клюки и интриги, но винаги ги е имало и ще ги има.
Какво е следващото, с което очакваш пресата да те изненада?
Надявам се да не е с глупости относно това къде с кого и как живея. Има мръсна журналистика, има и добра. Защо тя не ме попита какво ме интересува в театъра, в шоуто, в предаването „Формула +“, на което съм водещ и искам то да придобие един друг имидж?
Стряскаш ли се от клюките?
Не, учудвам се. В България има една поговорка, която гласи „всяко чудо за три дни“. Относно мен това чудо продължава година и нещо. Коментират се лични неща, между тях и неверни и най-вече поръчани неща. Ще си остана безнадежден оптимист, вярващ, че в крайна сметка има и хора, с които можеш да си кажеш нещо сериозно, нещо истинско.
Криеш ли се от същността си понякога?
Сигурно, всеки се крие. Има години, възрасти, в които започваш да се самонаблюдаваш, да се дразниш дори от това, което правиш.
Какви са твоите страхове с днешна дата?
Дали ще имам работа. Дали ще мога да си изиграя добре нещата, които ми предстои да направя, дали ще бъдат добре приети.
Човек усеща ли когато става по-съвършен?
Аз усещам, когато съм в равновесие със себе си и с околните – старая се, но много рядко ми се случва, а то явно не е и много възможно да се случва често поради неравновесието, в което живеем всички.
за списание „Ревю“
снимки: Галин НЕНОВ
ПОСЛЕДВАЙ НИ